French Open 2018: Schedule of Play for Saturday, June 2

published: Jun, 01, 2018

by: Nima Naderi

Saturday’s order of play for Day 7 at the 2018 French Open can be found below.

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS)

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Richard GASQUET (FRA) [27]

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Kyle EDMUND (GBR) [16]

Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Caroline GARCIA (FRA) [7]

Julia GOERGES (GER) [11] vs Serena WILLIAMS (USA)

John ISNER (USA) [9] vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

Court 1

Play starts at 11am

Mischa ZVEREV (GER) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]

Marin CILIC (CRO) [3] vs Steve JOHNSON (USA)

Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18]

Timea BABOS (HUN) & Kristina MLADENOVIC (FRA) [1]
vs Nao HIBINO (JPN) & Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Court 18

Play starts at 11am

Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] vs Lesia TSURENKO (UKR)

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Borna CORIC (CRO)

Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER)

Court 3

Play starts at 11am

Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Kaitlyn CHRISTIAN (USA) & Carina WITTHOEFT (GER)
vs Gabriela DABROWSKI (CAN) & Yifan XU (CHN) [5]

Anna-Lena GROENEFELD (GER) & Robert FARAH (COL) [8]
vs Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) & Nikola MEKTIC (CRO)

Court 7

Play starts at 11am

Raquel ATAWO (USA) & Anna-Lena GROENEFELD (GER) [11]
vs Eri HOZUMI (JPN) & Makoto NINOMIYA (JPN)

Maximilian MARTERER (GER) vs Jurgen ZOPP (EST)

Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Elise MERTENS (BEL) [16]

L.KUBOT (POL ) & M.MELO (BRA) [1] or R.CARBALLES BAENA (ESP) & G.GARCIA-LOPEZ (ESP)
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]

Court 9

Play starts at 11am

Jennifer BRADY (USA) & Vania KING (USA)
vs Kateryna BONDARENKO (UKR) & Aleksandra KRUNIC (SRB)

Daniele BRACCIALI (ITA) & Andreas SEPPI (ITA)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]

Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) & Samantha STOSUR (AUS)
vs Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Barbora STRYCOVA (CZE) [2]

Irina-Camelia BEGU (ROU) & Qiang WANG (CHN)
vs Andreja KLEPAC (SLO) & María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [3]

Court 14

Play starts at 11am

Leonardo MAYER (ARG) & Joao SOUSA (POR)
vs Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]

Latisha CHAN (TPE) & Bethanie MATTEK-SANDS (USA) [4]
vs Irina BARA (ROU) & Mihaela BUZARNESCU (ROU)

Barbora KREJCIKOVA (CZE) & Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]
vs Tatjana MARIA (GER) & Heather WATSON (GBR)

Abigail SPEARS (USA) & Juan Sebastian CABAL (COL)
vs M.BUZARNESCU (ROU ) & H.KONTINEN (FIN) or Y.XU (CHN ) & O.MARACH (AUT) [3]

Nima Naderi

http://www.tennisconnected.com

Founder and Creative Director of TennisConnected.com. He has over 25 years of coaching experience and is an award winning coach with the PTR. Nima has written articles for the ATPWorldTour.com, TennisCanada.com, TennisViewMagazine and Tennis Pro Magazine. He is also the co-host of the TennisConnected PodCast, the Operations Director for Premium Court and the Tournament Director for the Caribbean Cup Tennis Series.

instagram linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *