French Open 2018: Schedule of Play for Monday, May 28

published: May, 27, 2018

by: Nima Naderi

Monday’s order of play for Day 2 at the 2018 French Open can be found below.

Court Philippe CHATRIER – 11am

Petra KVITOVA (CZE) [8] – Veronica CEPEDE ROYG (PAR)

Rogerio DUTRA SILVA (BRA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20]

Danielle COLLINS (USA) – Caroline WOZNIACKI (DEN) [2]

Rafael NADAL (ESP) [1] – Simone BOLELLI (ITA)

Court Suzanne LENGLEN – 11am

Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) – Stan WAWRINKA (SUI) [23]

Andrea PETKOVIC (GER) – Kristina MLADENOVIC (FRA)[29]

Andreas SEPPI (ITA) – Richard GASQUET (FRA)[27]

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] – Richel HOGENKAMP (NED)

Court 1 – 11am

Benoit PAIRE (FRA) – Roberto CARBALLES BAENA (ESP)

Dominic THIEM (AUT)[7] – Ilya IVASHKA (BLR)

Laura SIEGEMUND (GER) – Coco VANDEWEGHE (USA)[15]

Barbora KREJCIKOVA (CZE) – Karolina PLISKOVA (CZE) [6]

Court 3 – 11am

Sofia KENIN (USA) – Naomi OSAKA (JPN) [21]

Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] – Denis ISTOMIN (UZB)

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] – Calvin HEMERY (FRA)

Heather WATSON (GBR) – Oceane DODIN (FRA)

Court 4 – 11am

Caroline DOLEHIDE (USA) – Viktorija GOLUBIC (SUI)

Rebecca PETERSON (SWE) – Su-Wei HSIEH (TPE)

Mirza BASIC (BIH) – Adam PAVLASEK (CZE)

Court 5 – début à 11h00

Camila GIORGI (ITA) – Grace MIN (USA)
Jiri VESELY (CZE) – Dusan LAJOVIC (SRB)

Jordan THOMPSON (AUS) – Casper RUUD (NOR)

Court 6 – 11am

Ana KONJUH (CRO) – Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) [23]

Peter GOJOWCZYK (GER) – Cameron NORRIE (GBR)

Borna CORIC (CRO) – Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22]

Varvara LEPCHENKO (USA) – Elise MERTENS (BEL)[16]

Court 7 – 11am

Stefanos TSITSIPAS (GRE) – Carlos TABERNER (ESP)

Frances TIAFOE (USA) – Sam QUERREY (USA)[12]

Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] – Luksika KUMKHUM (THA)

Lucie SAFAROVA (CZE) – Jessika PONCHET (FRA)

Court 8 – 11am

Ernests GULBIS (LAT) – Gilles MULLER (LUX)[29]

Marcos BAGHDATIS (CYP) – Santiago GIRALDO (COL)

Belinda BENCIC (SUI) – Deborah CHIESA (ITA)

Bernarda PERA (USA) – Elena VESNINA (RUS)

Court 9 – 11am

Lucky Loser () – Bernard TOMIC (AUS)

Daria KASATKINA (RUS) [14] – Kaia KANEPI (EST)

Tatjana MARIA (GER) – Kirsten FLIPKENS (BEL)

Horacio ZEBALLOS (ARG) – Yuichi SUGITA (JPN)

Court 12 – 11am

Karen KHACHANOV (RUS) – Andreas HAIDER-MAURER (AUT)

Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] – Vania KING (USA)

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] – Mikhail KUKUSHKIN (KAZ)

Kateryna BONDARENKO (UKR) – Donna VEKIC (CRO)

Court 14 – 11am

Lara ARRUABARRENA (ESP) – Timea BABOS (HUN)

Jaume MUNAR (ESP) – David FERRER (ESP)

Lesia TSURENKO (UKR) – Stefanie VOEGELE (SUI)

Joao SOUSA (POR) – Guido PELLA (ARG)

Court 15 – 11am

Mandy MINELLA (LUX) – Maria SAKKARI (GRE)

Anastasija SEVASTOVA (LAT)[20] – Mariana DUQUE-MARINO (COL)

Malek JAZIRI (TUN) – Mikhail YOUZHNY (RUS)

Court 16 – 11am

Marco CECCHINATO (ITA) – Marius COPIL (ROU)

Dalila JAKUPOVIC (SLO) – Georgina GARCIA PEREZ (ESP)

Matthew EBDEN (AUS) – Thomas FABBIANO (ITA)

Court 18 – 11am

Katerina SINIAKOVA (CZE) – Victoria AZARENKA (BLR)

Madison KEYS (USA)[13] – Sachia VICKERY (USA)

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) – Gilles SIMON (FRA)

John ISNER (USA)[9] – Noah RUBIN (USA)

Nima Naderi

http://www.tennisconnected.com

Founder and Creative Director of TennisConnected.com. He has over 25 years of coaching experience and is an award winning coach with the PTR. Nima has written articles for the ATPWorldTour.com, TennisCanada.com, TennisViewMagazine and Tennis Pro Magazine. He is also the co-host of the TennisConnected PodCast, the Operations Director for Premium Court and the Tournament Director for the Caribbean Cup Tennis Series.

instagram linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *