French Open 2018: Schedule of Play for Friday, June 1

published: May, 31, 2018

by: Nima Naderi

Friday’s order of play for Day 6 at the 2018 French Open can be found below.

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2]

Pauline PARMENTIER (FRA) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [2]

Lucas POUILLE (FRA) [15] vs Karen KHACHANOV (RUS)

Camila GIORGI (ITA) vs Sloane STEPHENS (USA)[10]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21]

Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] vs Novak DJOKOVIC (SRB) [20]

David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32]

Petra KVITOVA (CZE) [8] vs Anett KONTAVEIT (EST) [25]

Court 1

Play starts at 11am

Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4]

Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4]

Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA)

Robin HAASE (NED) & Matwe MIDDELKOOP (NED)
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]

Court 18

Play starts at 11am

Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE)

Kei NISHIKORI (JPN) [19] vs Gilles SIMON (FRA)

Marco CECCHINATO (ITA) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [10]

Court 3

Play starts at 11am

Sorana CIRSTEA (ROU) & Sara SORRIBES TORMO (ESP)
vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS) & Lucie SAFAROVA (CZE)

Marcelo AREVALO (ESA) & Jamie CERRETANI (USA)
vs Federico DELBONIS (ARG) & Benoit PAIRE (FRA)

Calvin HEMERY (FRA) & Stephane ROBERT (FRA)
vs Julio PERALTA (CHI) & Horacio ZEBALLOS (ARG) [15]

Lukasz KUBOT (POL) & Marcelo MELO (BRA) [1]

vs R.CARBALLES BAENA (ESP) & G.GARCIA-LOPEZ (ESP) or F.FOGNINI (ITA) & S.BOLELLI (ITA)

Jamie MURRAY (GBR) & Bruno SOARES (BRA) [4]
vs Maximo GONZALEZ (ARG) & Nicolas JARRY (CHI)

Court 6

Play starts at 11am

Yuki BHAMBRI (IND) & Divij SHARAN (IND)
vs Oliver MARACH (AUT) & Mate PAVIC (CRO) [2]

Taylor TOWNSEND (USA) & Renata VORACOVA (CZE)
vs Kiki BERTENS (NED) & Johanna LARSSON (SWE) [9]

A.BLINKOVA (RUS) & L.HRADECKA (CZE) or M.RYBARIKOVA (SVK) & V.KUZMOVA (SVK)
vs Nicole MELICHAR (USA) & Kveta PESCHKE (CZE) [13]

Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]
vs Pauline PARMENTIER (FRA) & Gregoire BARRERE (FRA)

Court 7

Play starts at 11am

Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs Qiang WANG (CHN)

Katerina SINIAKOVA (CZE) vs Barbora STRYCOVA (CZE) [26]

Venus WILLIAMS (USA) & Serena WILLIAMS (USA)
vs Sara ERRANI (ITA) & Kirsten FLIPKENS (BEL)

Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA)
vs Chloe PAQUET (FRA) & Benoit PAIRE (FRA)

Court 8

Play starts at 11am

Makoto NINOMIYA (JPN) & Ben MCLACHLAN (JPN)
vs Latisha CHAN (TPE) & Ivan DODIG (CRO) [2]

Pablo CUEVAS (URU) & Marcel GRANOLLERS (ESP) [11]
vs Steve JOHNSON (USA) & Jack SOCK (USA)

Juan Sebastian CABAL (COL) & Robert FARAH (COL) [5]
vs Guido PELLA (ARG) & Diego SCHWARTZMAN (ARG)

Irina-Camelia BEGU (ROU) & Qiang WANG (CHN)
vs Petra MARTIC (CRO) & Maria SAKKARI (GRE)

Court 9

Play starts at 11am

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) & John MILLMAN (AUS)
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Nadiia KICHENOK (UKR) & Anastasia RODIONOVA (AUS) [16]
vs Yingying DUAN (CHN) & Aliaksandra SASNOVICH (BLR)

Anabel MEDINA GARRIGUES (ESP) & Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)
vs Hao-Ching CHAN (TPE) & Zhaoxuan YANG (CHN) [8]

Mihaela BUZARNESCU (ROU) & Henri KONTINEN (FIN)
vs Yifan XU (CHN) & Oliver MARACH (AUT) [3]

Court 14

Play starts at 11am

Darija JURAK (CRO) & Donna VEKIC (CRO)
vs Dalila JAKUPOVIC (SLO) & Irina KHROMACHEVA (RUS)

Viktorija GOLUBIC (SUI) & Nina STOJANOVIC (SRB)
vs L.ARRUABARRENA (ESP) & K.SREBOTNIK (SLO) or E.MERTENS (BEL) & D.SCHUURS (NED) [12]

Timea BABOS (HUN) [7] & Rohan BOPANNA (IND)
vs Shuai ZHANG (CHN) & John PEERS (AUS)

Katarina SREBOTNIK (SLO) & Santiago GONZALEZ (MEX)
vs Shuko AOYAMA (JPN) & Divij SHARAN (IND)

Nima Naderi

http://www.tennisconnected.com

Founder and Creative Director of TennisConnected.com. He has over 25 years of coaching experience and is an award winning coach with the PTR. Nima has written articles for the ATPWorldTour.com, TennisCanada.com, TennisViewMagazine and Tennis Pro Magazine. He is also the co-host of the TennisConnected PodCast, the Operations Director for Premium Court and the Tournament Director for the Caribbean Cup Tennis Series.

instagram linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *